Informační ledvina

Nalaďte se
Chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin vzniká poškozením ledvin jakýmkoliv onemocněním, které naruší jejich správnou funkci. Častou příčinou jsou záněty glomerulů - cévních klubíček (glomerulonefritidy) a ledvinných kalichů (pyelonefritidy), chronicky zvýšený krevní tlak (hypertenze) nebo cukrovka (diabetes mellitus).

Při chronické ledvinné nedostatečnosti je typická postupná ztráta funkce ledvin v důsledku ledvinného onemocnění nebo poškození ledvin při jiném onemocnění. Rychlost zhoršování funkce ledvin je závislá na povaze vyvolávající nemoci. Finální stádium selhání ledvin se tak může rozvíjet i několik let, nebo jen několik měsíců.

Funkce ledvin

Ledviny zajišťují pomocí filtrace krve rovnováhu tělesných tekutin a chemického prostředí v těle. V ledvinách se také tvoří několik hormonů.

Hlavními funkcemi ledvin jsou:

  • Vylučování odpadních látek močí. Zplodiny se v těle tvoří například během odbourávání bílkovin. Odpadními látkami jsou například močovina, kyselina močová nebo kreatinin. Pokud se tyto látky nastřádají v těle, mohou dosáhnout toxických koncentrací (urémie) a poškozovat ostatní orgány.
  • Regulace vody, sodíku, hydroxylových aniontů a dalších elektrolytů (např. draslíku, fosfátu, vápníku). Ovlivňováním složení moči ledviny udržují nejen objem tělních tekutin, ale i jejich složení. Tyto mechanismy se přizpůsobují potřebám lidského těla, příjmu tekutin a elektrolytů.
  • Syntéza hormonů a jejich odbourávání. Ledviny jsou jediným orgánem, kde se tvoří aktivní vitamínu D (kalcitriolu). Kalcitriol působí ve střevě, kde vede ke zvýšenému vstřebávání vápníku, který je důležitý pro pevnost kostí. V ledvinách se tvoří také růstový faktor erytropoetin a renin. Erytropoetin stimuluje kostní dřeň k tvorbě červených krvinek. Renin pomáhá regulovat krevní tlak. Dále se zde odbourávají některé hormony, jako například hormon štítné žlázy, kalcitonin a insulin.

DIETA při chronickém onemocnění ledvin