Cukrovka může způsobovat chronické onemocnění ledvin (CKD)
Cukrovka (diabetes mellitus) je choroba, u které je hladina glukózy v krvi zvýšená nad normální fyziologickou hodnotu. Když přijímáte stravu, tělo odbourává veškeré cukry na glukózu, která je přenášena krví k buňkám celého těla. Glukóza je pro buňky základním zdrojem energie - je to jejich palivo. Vstup glukózy do buňky je zprostředkován inzulinem, hormonem tvořeným ve slinivce břišní. Inzulin tak pomáhá udržovat hladinu krevního cukru v normálním rozmezí.
U cukrovky je schopnost lidského těla produkovat a využívat inzulin zhoršena. Důsledkem je zvýšení hladiny glukózy v krvi. Přestože je hladina glukózy v krvi vysoká, buňkám se jí nedostává v množství, které potřebují k fungování. Trvale vysoké hladiny glukózy v krvi mohou vést k závažným zdravotním problémům.
Obr: U diabetu nejsou buňky těla schopny přijímat dostatek glukózy z krve.
Existují dva základní typy diabetu zvané typ 1 a typ 2.
U diabetu typu 1 tělo produkuje nedostatečné množství nebo vůbec žádný inzulin. Tento stav se označuje jako inzulinová deficience. Tento typ diabetu se častěji vyskytuje u mladších lidí nebo dětí.
U diabetu typu 2 tělo produkuje obvykle normální množství inzulinu, ale buňky jej nejsou schopny využívat. V tomto případě buňky dokážou na inzulin reagovat jen při jeho vyšším množství. Tento stav nazýváme inzulinovou rezistencí. Tento typ diabetu se obvykle vyskytuje u starší populace a je často důsledkem špatných stravovacích návyků a nezdravého životního stylu.
Jak diabetes ovlivňuje ledviny?
Konstantně zvýšený krevní tlak může způsobovat problémy v mnoha částech těla, jako jsou zejména srdce, oči, nervy a ledviny. Vysoké množství krevní glukózy vstupující do ledvin může poškodit malé krevní cévy. Při poškození těchto cév ledviny postupně ztrácí jejich schopnost odstraňovat odpadní látky z krve - což má za následek chorobu s názvem diabetická nefropatie. Diabetická nefropatie je chronické onemocnění ledvin.
Pokud máte diabetes, měla by být hladina glukózy ve vaší krvi (glykémie) pečlivě kontrolována, aby se snížilo riziko vzniku diabetické nefropatie (a dalších nemocí, které diabetes způsobuje).
Jak se pozná diabetes? Jaké jsou příznaky?
Diabetes 1. typu začne náhle, často v dětství nebo mládí. Pacienti s diabetem 2. typu si často neuvědomí, že jsou nemocní. Choroba začíná pomalu a často je diagnostikována náhodně během rutinního vyšetření krve.
Možné příznaky diabetu jsou:
- nadměrná žízeň
- časté močení (polyurie, nykturie)
- únava
- noční křeče v lýtku
- rozostřené vidění
- choroby kůže, svědění (často na genitáliích a řitním otvoru), infekce,
- impotence
- vynechání menstruace (amenorrhea)
- ztráta na váze (pouze u diabetu 1. typu)
- výrazně zvýšená chuť k jídlu, pocení, bolest hlavy (v počátku diabetu 2. typu)
V extrémních případech to může být také:
- dehydratace se suchou, nenapjatou kůží
- suchý jazyk a popraskané rty
- zrychlený puls
- nízký krevní tlak
- dech se sladkým zápachem acetonu
- apatie/kóma
Jaké testy na rozpoznání diabetu existují?
Nejjednodušším způsobem je rozbor krve, který určíhladinu glukózy v krvi. Normální hladiny jsou od 65 do 100 mg/100 ml (3,6 do 5,6 mmol/l). Hladiny glukózy v žilní krvi nad 126 mg/100 ml (7.0 mmol/l) ráno nalačno nebo nad 200 mg/100 ml (11.1 mmol/l) dvě hodiny po požití 75 g glukózy mohou svědčit pro diabetes.
Je možné také udělat rozbor moči. Moč by neměla obsahovat více než 15 mg glukózy na 100 ml a neměla by obsahovat ketolátky.
Jak mít diabetes pod kontrolou?
Diabetes může být efektivně léčen - je k tomu ale potřeba každodenní úsilí i ze strany pacienta.
Fyziologická hladina cukru může být dosažena:
- zdravou dietou
- správným užíváním léků (perorální léky nebo inzulin),
- pravidelnou fyzickou aktivitou
Obr: Fyzická aktivita pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru a předcházet onemocněním srdce a cév (kardiovaskulárním chorobám).
Pokud máte diabetes 1. typu, hladina vašeho krevního cukru závisí zejména na optimální inzulinoterapii.
Je ale dobré dodržovat následující nutriční pravidla:
- pravidelný příjem stravy - zejména cukrů
- vyvážený denní příjem cukrů, tuků a bílkovin
- přiměřený příjem kalorií a udržení stabilní tělesné hmotnosti
Pokud máte diabetes 2. typu, hladina krevního cukru může být udržována léky pro diabetiky (perorální léčiva nebo inzulin).
Nicméně režimová opatření jsou také extrémně důležitá:
- omezení příjmu kalorií (pokud máte nadváhu/obezitu)
- snížení váhy (pokud máte nadváhu/obezitu)
- vyvážený denní příjem cukrů, tuků a bílkovin
- pravidelné cvičení
Obr: U diabetu 1. typu a některých případů diabetu 2. typu si musí pacienti aplikovat inzulin injekčně v závislosti na hladině krevního cukru. Za tímto účelem si pacienti pravidelně měří hladinu krevního cukru.