Informační ledvina

Nalaďte se
Dietní opatření

Trpíte-li chronickým onemocněním ledvin (CKD), dodržování správných dietních opatření je nezbytnou součástí léčebného plánu. V závislosti na závažnosti vašeho onemocnění se může doporučená dieta postupně měnit. Zejména v pokročilejším stádiu nemoci, kdy vaše glomerulární filtrace (GFR) dále klesá, musí být množství bílkovin, kalorií a dalších živin (například minerálů a vitamínů) ve vaší stravě upraveno tak, aby vyhovovalo měnícím se potřebám vašeho těla.

Fresubin Renal

Sestavit jídelníček tak, aby složení odpovídalo vašemu zdravotnímu stavu, je poměrně složité. V případech, kdy běžná strava není dostatečná, lze doplnit energii a živiny tzv. potravinami pro zvláštní lékařské účely (neboli sippingem).

Fresubin RENAL je výživný nápoj speciálně určený pro pacienty s renálním selháním, kteří ještě nepotřebují dialýzu. Pomůže dodržet nízký příjem bílkovin a současně dodá tělu dostatek energie.

Složení vyvinuté speciálně pro pacienty s CKD

  • Vysoký obsah energie v 1 lahvičce je 400 kcal (denní příjem energie pro 70kg dospělého je přibližně 2.000-2.500 kcal, v závislosti na zdravotním stavu a fyzické aktivitě).
  • Nízký obsah bílkovin – 1 lahvička obsahuje jen 6 g bílkovin. To je důležité pro dodržení nízkobílkovinné diety.
  • Snížený obsah sodíku, draslíku, fosforu a vápníku
  • Kvalitní tuky
  • Pomalé cukry (modifikovaný škrob a isomaltulózu) vhodné při poruše glukózové tolerance a při cukrovce
  • Vláknina pro podporu správné funkce střeva
  • Nízký obsah laktózy
  • Bez lepku

Podrobné složení najdete zde: SÚKL – Přehled léčiv (sukl.cz), SÚKL – Přehled léčiv (sukl.cz)

Příchutě

Fresubin RENAL je k dispozici ve 2 atraktivních příchutích – vanilková a cappuccino.

Dávkování

Doporučené dávkování pro doplnění energie a živin je obvykle 2-3 lahvičky na den. Užívejte tak dlouho, dokud potřebujete živiny navíc, i dlouhodobě.

Přesné dávkování konzultujte se svým lékařem.

Kde lze koupit

Fresubin RENAL lze zakoupit bez receptu ve většině velkých lékáren (například v nemocnici), včetně internetových.
Pro pacienty, kteří splňují kritéria, je Fresubin RENAL částečně hrazený a může jej předepsat lékař nutriční ambulance nebo ošetřující nefrolog.

Fyzická kondice

Pro udržení dobrého stavu je vedle správné výživy nezbytná i vhodná fyzická aktivita. Tipy pro dobrou kondici najdete zde.

Potraviny pro zvláštní výživu – potraviny pro zvláštní lékařské účely. Dávkování musí být stanoveno zdravotnickým odborníkem dle potřeb pacienta. Podávat pod lékařským dohledem.

DIETA při chronickém onemocnění ledvin