Informační ledvina

Nalaďte se
Dietní opatření

Trpíte-li chronickým onemocněním ledvin (CKD), dodržování správných dietních opatření je nezbytnou součástí léčebného plánu. V závislosti na závažnosti vašeho onemocnění se může doporučená dieta postupně měnit. Zejména v pokročilejším stádiu nemoci, kdy vaše glomerulární filtrace (GFR) dále klesá, musí být množství bílkovin, kalorií a dalších živin (například minerálů a vitamínů) ve vaší stravě upraveno tak, aby vyhovovalo měnícím se potřebám vašeho těla.

Příjem energie u chronického onemocnění ledvin (predialýza a dialýza)

Příjem dostatečného množství energie je velmi důležitý pro zdraví a pohodu člověka. Nedostatečný příjem energie – kalorií vede ke rozkladu stavebních bílkovin (zejména ve svalech) – to znamená hubnutí a pocit slabosti.

Potřeba příjmu energie závisí na věku a fyzické aktivitě. Obecně platí, že váš příjem energie v potravě by měl být:

 • 35 kcal / kg tělesné hmotnosti / den, pokud jste mladší 60 let
 • 30-35 kcal / kg tělesné hmotnosti / den, pokud jste věku 60 let nebo starší

Tyto hodnoty se týkají pacientů s chronickým onemocněním ledvin ve fázi predialýzy i dialýzy.

Tipy, jak získat kalorie navíc (pro predialyzované i dialyzované pacienty):

 • Nepoužívejte výrobky s „nízkým obsahem tuku“
 • Přidávejte si smetanu/mléko do cereálií nebo polévky
 • Přijímejte více jednoduchých sacharidů, jako jsou cukr, džem, med nebo sirup.
 • Přidávejte máslo/margarín do zeleniny a brambor
 • Přidávejte máslo /margarín /olej do těstovin
 • Brambory nebo zeleninu můžete také smažit

Příjem energie v průběhu predialýzy

Příjem správného množství energie je klíčovým aspektem jakéhokoliv druhu nízkobílkovinné diety. Doporučené omezení bílkovin je vždy doprovázeno snížením přijmu potravin, které jsou důležitým zdrojem energie. To znamená, že budete muset přijímat kalorie z jiných potravin – denní množství cukrů a tuků musí být zvýšeno za účelem pokrytí dostatečného příjmu energie.
Je třeba zdůraznit, že diety omezující příjem bílkovin by za žádných okolností neměly být chápány jako snížení množství jídla, ale jako omezení nebo vynechání některých potravin, které způsobují metabolické komplikace. Musíte jíst dostatek jídla, aby byl zaručen dostatečný přísun kalorií.
Pro doplnění bílkovin Vám může Váš lékař předepsat přípravek, který obsahuje aminokyseliny ve vhodné formě i u snížené funkce ledvin. V takovém případě je nutné dodržovat doporučené dávkování spolu s nízkobílkovinnou dietou.

Pokud nechcete dodržovat dietu s omezením bílkovin, měli byste se snažit, aby váš kalorický příjem byl dostatečný. Mnoho pacientů v pozdějším stádiu CKD 4 a 5 trpí podvýživou s nedostatkem energie a bílkovin.

Existují různé příčiny protein-energetické podvýživy, například:

 • Snížená chuť k jídlu jako příznak chronického onemocnění ledvin
 • Katabolismus vyvolaný zánětlivým stavem a / nebo metabolickou acidózou a / nebo změnami v hormonálním systému
 • Změny v trávicím traktu (např. snížená motilita žaludku)

Příjem energie během dialýzy

Pokud jste léčeni hemodialýzou, dostatečný přísun energie se stává klíčovým, protože se zvyšuje riziko vzniku protein-energetické podvýživy. Kromě již přítomných faktorů v pozdějších fázích predialýzy, léčba hemodialýzou může zhoršit nebo způsobit podvýživu prostřednictvím několika mechanismů:

 • Může vyvolat katabolismus.
 • Může zhoršit zánětlivý stav.
 • Je doprovázena ztrátami živin (např. aminokyselin).
 • Je doprovázena ztrátami krve. Během jednotlivých dialýz jsou to malá množství, ale v delším horizontu se ztráty stávají významné.

peritoneální dialýzy jsou z dialyzační tekutiny absorbována vysoká množství glukózy. Proto mohou mít pacienti léčení peritoneální dialýzou často nadbytečný příjem energie. Na druhou stranu vysoká hladina glukózy v krvi snižuje chuť k jídlu, což může vést k nedostatečnému příjmu dalších nezbytných živin. Pacienti léčení peritoneální dialýzou přicházejí během léčby ještě o více bílkovin, než dialyzovaní pacienti, a proto jsou ve vysokém riziku vzniku proteinové podvýživy.

DIETA při chronickém onemocnění ledvin