Příjem tekutin u chronického onemocnění ledvin (predialýza a dialýza)
Když se funkce ledvin zhoršuje, vaše ledviny produkují méně moči. Čím méně moči ledviny produkují, tím méně tekutin můžete vypít. Denní množství tekutin, které je doporučeno přijmout, závisí tedy na množství vyprodukované moči.
Příjem tekutin v predialýze
V časných fázích onemocnění (stádium 1-4) nemusíte omezovat příjem tekutin, pokud je vylučování moči normální.
Se zhoršenou funkcí ledvin (stádium 5) a s rozvojem otoků kotníků a nohou nebo s váhovým přírůstkem, je již nutné příjem tekutin omezit.
Obr: Zvláště v dialyzační fázi je důležité sledovat příjem tekutin.
Příjem tekutin u hemodialýzy
Pokud jste pacient léčený hemodialýzou, je důležité omezit příjem tekutin mezi dialýzami. Možná močíte jen velmi málo nebo vůbec a vylučování tekutin z vašeho těla je omezeno jen na vylučování potem, dechem a stolicí. Tekutiny se tak mezi dialýzami shromažďují, což způsobuje otoky kotníků a nohou (edémy), přibývání na váze a hromadění tekutin v okolí plic vedoucí k dušnosti a vysokému krevnímu tlaku.
Musíte bedlivě sledovat, kolik tekutin vypijete. Je důležité uvědomit si, že každá potravina, která je při pokojové teplotě tekutá (včetně polévek, zmrzlin a krupičné kaše), obsahuje vodu. Hodně vody je také v ovoci a zelenině (například v melounech, hroznech, jablcích, pomerančích, rajčatech, hlávkovém salátu). Všechny tyto potraviny se sčítají ve vašem denním příjmu tekutin.
Nejlepší způsob, jak kontrolovat příjem tekutin je pravidelně se vážit. Přírůstek tělesné hmotnosti mezi dialýzami by měl být pouze 1-2 kg.
Příjem tekutin u peritoneální dialýzy
Pokud jste léčeni peritoneální dialýzou, není obvykle nutné omezit příjem tekutin v takové míře jako u hemodialýzy. Nastavením koncentrace glukózy v dialyzačním roztoku lze regulovat denní vylučování vody. Kontrolujte pravidelně svůj výdej moči a tělesnou hmotnost.
Poraďte se laskavě se svým lékařem o doporučeném příjmu tekutin. Někdy může být nezbytné omezit příjem tekutin a soli, aby došlo ke snížení nadbytku tekutin a vysokého krevního tlaku.
Rady a tipy, jak zmírnit žízeň a zvládat svůj příjem tekutin:
- Cucejte tvrdé citrónové bonbóny.
- Sajte malé kostky ledu.
- Žvýkejte žvýkačky bez cukru.
- Vyhýbejte se slanému jídlu a rychlému občerstvení.
- Vyplachujte si ústa vodou bez polykání.
- Sajte malé množství mraženého ovoce.
- Nepoužívejte stolní sůl (sůl podněcuje žízeň).
- Používejte malé šálky nebo sklenice.
Doporučený příjem tekutin
Pravidlo pro každodenní pitný režim při hemodialýze [1]:
500-1000 ml/den plus množství moči
Zdroje:
- Fouque D, Vennegoor M, ter Wee P et al.: EBPG Guideline on Nutrition. Nephrol Dial Transplant 2007; 22 (Suppl 2): ii45–ii87http://ndt.oxfordjournals.org/cgi/content/full/22/suppl_2/ii45 (last visited 20.04.2010)