Příběh pacienta
Skloubení diety při diabetu a onemocnění ledvin.

Pan Václav je čilý pětašedesátník z malého pošumavského města. Celý život byl věrný práci v místním podniku ČSAD, nejprve jako mechanik a řidič nákladních vozidel, posledních patnáct let však seděl za volantem autobusu. Přestože najezdil dva milióny kilometrů bez nehod, s chůzí to bylo poslední roky horší, na čemž se jistě podepsal i nemalý stres. Postupně došlo k rozvoji cukrovky 2. typu a vzniku dalších diabetických komplikací, takže nyní již je pan Václav na inzulínu. S jeho krevním tlakem to také vždy nebylo ideální, výsledkem tak jsou i poškození ledviny – nyní ve čtvrtém stádiu. Naštěstí po odchodu do penze začal pan Václav na sobě pracovat a když se dověděl, že mu hrozí v případě pokračování choroby dialýza nebo transplantace, nelenil a zjistil si vše o jídelníčku. Má malou zahrádku a pěstuje si vlastní zeleninu, takže si již odvykl jíst klasické české přílohy k jídlu a nahradil je zdravějšími variantami. Štěstím je i to, že má podporu v manželce i zbytku rodiny.

Panu Václavovi trvalo asi půl roku, než mohl říci, že si již na nový jídelníček bez potíží zvykl. Během opakovaných sezení s nutriční terapeutkou se postupně naučil preferovat jídla s vyšším obsahem vlákniny (hlavně zeleninu, ovoce a celozrnná jídla), naopak omezil živočišné tuky. Podle výpočtu nutriční terapeutky celkové zastoupení cukrů nepřesahuje polovinu všech kalorií. Sůl a různé sójové omáčky nahradil bylinkami a kořením. Ty mu vozí syn, který převzal rodinnou tradici práce v automobilové dopravě, a jezdí s kamiónem po celé Evropě. Postupně bylo nutné omezit bílkoviny. Při váze 87 kilogramů konzumuje pan Václav asi 35 gramů bílkovin denně a výživu doplňuje upravenými aminokyselinami, tedy základními stavebními kameny bílkovin, avšak bez dusíku. Již po třech měsících této léčby mu jeho nefroložka řekla potěšující novinku – nejen že se funkce ledvin stabilizovala, ale snížila se i hladina zánětlivých ukazatelů, krevních tuků a bílkoviny v moči.

Spokojena je i lékařka z diabetologie. Stav pana Václava je naprosto stabilizovaný a nic nesvědčí tomu, že by bylo nutné začínat v dohledné době s dialýzou. Po změně jídelníčku se začal pan Václav cítít lépe a sám si po krátké době všiml, že ho méně bolí kolenní a kyčelní klouby. S manželkou a vnoučaty se vydává minimálně jednou týdně na delší výlet s chodeckými holemi po Pošumaví a dokonce s kamarády vyšel i na horu Ostrý. Se svou nefroložkou je domluven, že pokud by se přece jen ledviny zhoršily, začnou se připravovat na transplantaci ledviny, aby na dialýzu vůbec chodit nemusel.

MUDr. Jan Vachek