Chronická onemocnění ledvin a diabetes – skloubení diet
Není výjimkou současně diagnostikované chronické onemocnění ledvin a diabetu mellitu. Pro obě onemocnění je zásadní dodržování dietního opatření, které stanoví lékař nebo nutriční terapeut. Na první pohled se může zdát nutriční opatření složité, ale při dodržování základních pravidel je dobře zvládnutelné.
Dodržování správných dietních opatření je nezbytnou součástí léčebného plánu. V závislosti na závažnosti onemocnění se může doporučená dieta postupně měnit. Zejména v pokročilejším stádiu nemoci ledvin, kdy musí být především množství bílkovin, kalorií a dalších živin (například minerálů a vitamínů) ve stravě upraveno tak, aby vyhovovalo měnícím se potřebám těla.
Dietní opatření specifická pro diabetickou dietu, která nebrání ani nijak nenarušují dodržování dietního opatření při onemocnění ledvin.
Jídlo 5-6x za den po 3 hodinách
Stěžejní je pravidelná kontrola hladiny krevního cukru v krvi s cílem udržení normálních hodnot. Jejímu udržení napomáhá pravidelnost ve stravování. Což znamená, že je strava rozdělena do pěti denních jídel s asi tří hodinovým intervalem. U diabetiků léčených inzulínem se nejčastěji setkáváme s šesti denními porcemi jídla, kterým odpovídá zařazení tzv. II. večeře.
Není však nutné toto doporučení následovat za každou cenu. Například pokud je diabetik 2. typu zvyklý rozdělovat stravu do tří denních porcí a nepociťuje hlad, můžou svačiny či zařazení druhé večeře způsobit nežádoucí navyšování tělesné hmotnosti
Cukr NE!
Základním pilířem diabetické diety je omezení jednoduchých sacharidů (cukrů) ve stravě. Např. řepný či třtinový cukr, med. Zdrojem jednoduchých sacharidů jsou vedle klasického cukru také potraviny, které mají cukr uvedený ve složení, např. sladkosti, koláče, sušenky, bonbóny, čokoláda, sladké nápoje, aj. Při potřebě osladit pokrm nebo nápoj se mohou použít nízkokalorická či nekalorická sladidla. Vhodná je např. stévie či erythritol.
Dodržujte pitný režim dle doporučení lékaře, nezařazujte slazené nápoje či džusy. S omezenou funkcí ledvin může dojít ke sníženému vylučování tekutin. Pak je nutné příjem tekutin za den omezit a přijímat jen tolik, kolik vyloučíte a doporučí lékař.
Dietní opatření specifická pro dietu při onemocnění ledvin, která neomezují dietu při diabetu
B jako bílkovina
Základ této diety spočívá v dodržování stanového příjmu bílkovin – což jsou základní stavební součásti svalů. Najdeme je tedy především v mase a masných výrobcích. Ale také v některých rostlinných potravinách jako jsou obilovin, luštěniny, ovoce a oříšky.
Při chronickém onemocnění ledvin by měl být příjem bílkovin omezen. Proto je doporučován nižší příjem živočišných produktů, které jsou bohaté na bílkoviny. Navíc se zdá, že živočišné bílkoviny urychlují průběh chronického onemocnění ledvin více, než rostlinné bílkoviny.
Konkrétní dovolené množství bílkovin doporučí, dle zdravotního stavu, lékař nebo nutriční terapeut. Nicméně ryby a další druhy mas obsahují přibližně stejné množství bílkovin a je proto je nutné hlídat velikost porce, kterou sníme. Neměla by nepřekračovat hmotnost 40-55 g na porci (po tepelné úpravě).
K jako draslík
Další důležitou veličinou, na kterou se hodně dohlíží, je draslík (značený písmenem K). Ledviny jsou zodpovědné za udržení optimální hladiny draslíku v krvi. Při chronickém onemocnění ledvin, kdy je funkce ledvin snížena, je tedy ovlivněna i hladina draslíku. Proto je nutné snížit přijímané množství ve stravě.
Na jako sodík
Sodík působí jako „magnet na tekutiny“ a proto je nutné jeho příjem snížit. Sodík je obsažen v kuchyňské soli (chlorid sodný), která se v naší potravě vyskytuje ve velkém množství.
P jako fosfor
Mnoho potravin bohatých na bílkoviny obsahují v podstatné míře i fosfáty, takže při dietním omezení bílkovin bude i spotřeba fosfátů nižší. Omezte především instantní potraviny a také vyměňte hotová jídla za čerstvá.
Dietní opatření shodná u diety při onemocnění ledvin a diabetu
Důležitý je příjem vlákniny, která vyvolává pocit nasycení, což ocení především pacienti, kteří chtějí snížit svoji tělesnou hmotnost. Doporučovaný denní příjem vlákniny: 25-30 /den. Při zvýšené hladině draslíku v krvi zařazujte zeleninu s nízkým obsahem draslíku, např. ledový salát, čekanka, hlávkový salát, salátová okurka, čínské zelí, sterilované okurky či sterilovaný hrášek.
V jídelníčku by měly převažovat rostlinné tuky nad živočišnými. Uzpůsobte jídelníček tak, aby tvořily 2/3 z celkového množství přijatých tuků za den. Vyvážený příjem tuků a kontrola jejich hodnot v krvi vede k oddálení vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Preferujte v jídelníčku pokrmy obsahující složené sacharidy, jako jsou rýže, rýžové či nízkobílkovinné těstoviny, bezlepkové či nízkobílkovinné pečivo a zelenina, které se vstřebávají poměrně dlouho a udržují stálou hladinu krevního cukru. Obsahují vlákninu, proto více zasytí a snižují tak pravděpodobnost vzniku pocitu hladu. Tím pomáhají předcházet přejídání.
Vyberte si pravidelnou pohybovou aktivitu, která Vás bude bavit a bude přizpůsobena Vašemu celkovému stavu. Možností je spousta – turistika, rekreační cyklistika atd. (případně se poraďte se svým lékařem). Pohybová aktivita je nezbytnou součástí diety s omezením bílkovin, jelikož chrání Vaše svalstvo.
Jako hlavní úpravy pokrmů volte vaření, pečení, dušení, grilování, opékání. Omezte smažení, fritování, konfitování či gratinování.
Mgr. Miroslava Karbanová
Nutriční terapeutka
DIETA při chronickém onemocnění ledvin