Informační ledvina

Nalaďte se
Rady a tipy

Příběh pacienta – skloubení diety při diabetu a onemocnění ledvin

Pan Václav je čilý pětašedesátník z malého pošumavského města. Celý život byl věrný práci v místním podniku ČSAD, nejprve jako mechanik a řidič nákladních vozidel, posledních patnáct let však seděl za volantem autobusu. Přestože najezdil dva milióny kilometrů bez nehod, s chůzí to bylo poslední roky horší, na čemž se jistě podepsal i nemalý stres. Postupně došlo k rozvoji cukrovky 2. typu a vzniku dalších diabetických komplikací, takže nyní již je pan Václav na inzulínu. S jeho krevním tlakem to také vždy nebylo ideální, výsledkem tak jsou i poškození ledviny – nyní ve čtvrtém stádiu. Naštěstí po odchodu do penze začal pan Václav na sobě pracovat a když se dověděl, že mu hrozí v případě pokračování choroby dialýza nebo transplantace, nelenil a zjistil si vše o jídelníčku. Má malou zahrádku a pěstuje si vlastní zeleninu, takže si již odvykl jíst klasické české přílohy k jídlu a nahradil je zdravějšími variantami. Štěstím je i to, že má podporu v manželce i zbytku rodiny.

Panu Václavovi trvalo asi půl roku, než mohl říci, že si již na nový jídelníček bez potíží zvykl. Během opakovaných sezení s nutriční terapeutkou se postupně naučil preferovat jídla s vyšším obsahem vlákniny (hlavně zeleninu, ovoce a celozrnná jídla), naopak omezil živočišné tuky. Podle výpočtu nutriční terapeutky celkové zastoupení cukrů nepřesahuje polovinu všech kalorií. Sůl a různé sójové omáčky nahradil bylinkami a kořením. Ty mu vozí syn, který převzal rodinnou tradici práce v automobilové dopravě, a jezdí s kamiónem po celé Evropě. Postupně bylo nutné omezit bílkoviny. Při váze 87 kilogramů konzumuje pan Václav asi 35 gramů bílkovin denně a výživu doplňuje upravenými aminokyselinami, tedy základními stavebními kameny bílkovin, avšak bez dusíku. Již po třech měsících této léčby mu jeho nefroložka řekla potěšující novinku – nejen že se funkce ledvin stabilizovala, ale snížila se i hladina zánětlivých ukazatelů, krevních tuků a bílkoviny v moči.

Spokojena je i lékařka z diabetologie. Stav pana Václava je naprosto stabilizovaný a nic nesvědčí tomu, že by bylo nutné začínat v dohledné době s dialýzou. Po změně jídelníčku se začal pan Václav cítít lépe a sám si po krátké době všiml, že ho méně bolí kolenní a kyčelní klouby. S manželkou a vnoučaty se vydává minimálně jednou týdně na delší výlet s chodeckými holemi po Pošumaví a dokonce s kamarády vyšel i na horu Ostrý. Se svou nefroložkou je domluven, že pokud by se přece jen ledviny zhoršily, začnou se připravovat na transplantaci ledviny, aby na dialýzu vůbec chodit nemusel.

MUDr. Jan Vachek

DIETA při chronickém onemocnění ledvin