Cestovatelský speciál – Mexiko
Mexická kuchyně získala svou podobu v dávných časech Aztéků. Tehdy byly základem jídelníčku kukuřice, fazole, rajčata, avokádo, tykve, chilli papričky, drůbež a ryby. Dále zde má původ řada dnešních tzv. superpotravin – chia, spirulina nebo již zmíněné avokádo. Zajímavou prastarou plodinou je amarant. Jedná se o rostlinu podobnou obilovinám, z jejíž zrn se vyrábí mouka. Dále zde již v minulosti využívali kakao, vanilku či agáve.
Řadu změn pak přinesla doba kolonizace, jejíž vliv vedl k vývoji současné mexické kuchyně. Především se rozšířilo pěstování obilovin a rýže. Do jídelníčku se dostalo také hovězí, vepřové, kuřecí, kozí a skopové maso.
Z kukuřice nebo pšenice se připravují typické placky – tortilly, které dávají vznik řadě mexických pokrmů, jako např. quesadillám, tacos nebo burritos. Quesadilla je pšeničná placka plněná sýrem, zeleninou, případně dalšími ingrediencemi (salám chorizo, mleté maso); náplň se vkládá mezi dvě placky a ty se pak nakrájí na trojúhelníkové díly. Burritos jsou pšeničné placky plněné fazolemi, sýrem, masem a zeleninou; placky se s náplní zavinují do rolky. Tacos jsou placky z kukuřice, opět s různorodou náplní, včetně masa, kukuřice, omáček; placka spolu s náplní tvoří jakousi lodičku. Velmi oblíbené a celosvětově rozšířené jsou nachos – trojúhelníčky z kukuřičné tortilly, které se namáčí do různých omáček, například guacamole. Tamales je prastaré mexické jídlo z kukuřičného těsta s masem zabaleným do slupky z kukuřičného klasu. Podává se s omáčkou mole z rajčat, česneku a koření.
Z mexické kuchyně vyzkoušíme nejznámější omáčku z avokáda – quacamole, dále výživné fazolové burritos, které poslouží jako hlavní chod, a jako sladkou tečku churros z odpalovaného těsta s čokoládovou omáčkou.
Guacamole je hustá omáčka neboli dip, který se podává samostatně k namáčení nachos nebo zeleniny (např. mrkve nebo salátové okurky). Lze jej použít také do salátů nebo sendvičů.
Recepty:
MUDr. Adéla Maříková
DIETA při chronickém onemocnění ledvin