Informační ledvina

Nalaďte se
Rady a tipy

Lehké letní pokrmy

13.7.2020

Příroda zařídila naše stravovací návyky podle ročního období celkem jasně. V zimě nás to táhne k horkému čaji a hutným krémovým polévkám, zatímco v horkých letních dnech nás hlad a chuť na teplé a vydatné pokrmy spíše opouští. Teplou bramborovou polévku proto necháme na zimní chumelenice a podíváme se na to, jak si pochutnat v létě a přitom nezatížit nemocné ledviny.

Následující pravidla a doporučení platí samozřejmě po celý rok, ale v horkých letních dnech dochází snadněji a rychleji k únavě, dehydrataci a vyčerpání zásob energie v krvi. Proto, aby nedocházelo k velkému kolísání cukru a minerálních látek v krvi, je potřeba stravu rozdělit do několika denních dávek tak, aby nikdy nedošlo k hladovění a následnému přejídání. Křivka kolísajících hodnot by pak měla velké výkyvy a s nimi by se zvýšilo i riziko poškození ledvin – nebezpečné jsou výkyvy lipidémie (tuky), glykemie (cukry), hyperfosfatémie (hodně fosforu) a hyperkalémie (hodně draslíku).

Když bude jídelníček rozložený (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře) a jídlo bude rozděleno do více menších porcí, tak si můžeme dovolit zařadit i potraviny, které by jinak nepřicházely v úvahu. Příkladem jsou třeba tvrdé sýry, které mají hodně bílkovin a pro ledviny představují zátěž. Velká porce je zakázaná, ale na malou svačinu si ho dopřát můžeme tak, že si opticky pomůžeme struhadlem. Nastrouhaný sýr je načechraný, a i malá porce tvrdého sýra vypadá na nízkobílkovinném pečivu skvěle! Malou porci tělo lépe zpracuje a ledviny tolik nezatíží.

Oběd a večeře jsou dvě hlavní jídla, kdy už očekáváme nějaké to kulinářské umění.

Takové hlavní jídlo by mělo být sestaveno ze sacharidů, tuků a kvalitních bílkovin – nesmíme přitom zapomínat na povolené velikosti porcí, a sice 50 g masa po tepelné úpravě (maso, ryba). K večeři pak maso můžeme nahradit výběrem z čerstvých sýrů a tvarohů. Vždycky je třeba myslet na příjem soli, který musí být velmi omezený! Nesmí chybět zelenina, která jídlo odlehčí a příjemně v létě osvěží. Výhodnější je vždy zelenina, kterou lze tepelně upravit. Proto se nenechte mýlit tím, že se zelenina vždy musí jíst teplá a naservírujte si vychladlou dušenou zeleninu. Její výběr je nutné podřizovat hladině draslíku v krvi, na to pozor.

Jak bylo řečeno výše, nejde jen o to, co jíme, ale i kolik toho jíme.

Správně zvolená tepelná úprava je také důležitá, a proto v létě určitě jídlo nesmažme, nezahušťujme a zbytečně nekořeňme. Tučné smažené a hodně kořeněné jídlo má tendence dráždit žaludek. Lépe je zaměřit se na barvy, protože pestrý a barevný jídelníček zaručí, že se potraviny v něm nebudou často opakovat a na talíři nás bude těšit stále něco nového. Základ jídelníčku tvoří tradičně snídaně, která by z celého dne mohla ukrojit až 20 % z celkové přijaté energie. Pomůže tělo probudit po noční pauze a dodá potřebné živiny. Díky svačinám mezi hlavními jídly zase udržíme cukr v krvi v rovnováze a nebudeme se pak dojídat a zahánět hlad. Svačiny v dopoledních a odpoledních hodinách oddálí výkyvy chutí a v létě osvěží, zasytí a zaženou pocit žízně.

Zelenina je skvělý zdroj vlákniny, vitaminů a minerálních látek, které nás ale při onemocnění ledvin celkem trápí. Především je třeba dávat pozor na draslík! A také obezřetně s vodou, které zelenina obsahuje až 90 % a je nutné ji započítávat do denního příjmu tekutin.

Při hyperkalémii (zvýšení hladiny draslíku v krvi)

Dvě porce ovoce denně:

1. porce čerstvého ovoce.
Nevhodné ovoce s vysokým množstvím draslíku: všechno sušené ovoce, banán, meloun cukrový, rebarbora, meruňky

2. porce ve formě kompotu bez šťávy.
Ze sterilovaného, konzervovaného a rozmraženého ovoce a zeleniny vždy vylijte šťávu, kterou dál nepoužívejte na další přípravu a ani jako šťávu na pití.

Dvě porce zeleniny denně:

1. porce syrové zeleniny (případně ve formě salátu).
Zeleninové saláty doplňte o pár kapek rostlinného oleje, aby se lépe využily vitaminy rozpustné v tucích.
Nevhodná zelenina s vysokým množstvím draslíku: bambusové výhonky, artyčoky, avokádo, celer, cibulka šalotka, červená řepa, hrášek zelený, kapusta růžičková, pastinák, petržel kořen, polní salát, rajčata, veškerá sušená zelenina, zeleninové protlaky

2. porce nesolené vařené zeleniny.
Vodu z vařené zeleniny slijte a dále nepoužívejte, proto nevhodné je zařazování zeleninových vývarů.
Povolené druhy: brokolice, květák, mrkev, zelené fazolky (vařené ve velkém množství vody, která se slije)! Zeleninu nepřipravujte v páře, na grilu ani v troubě – při těchto úpravách v ní zůstává nejvíce draslíku.

Možné záměny:

domácí rozmarýnová limonáda, okurkové smoothie, voda
studená polévka z rukoly, polévka rýžová, květáková
cuketové noky s dipem ze zakysané smetany

kolové nápoje a slazené limonády
instantní polévka
rychlé občerstvení

Výhoda jídla připraveného doma je, že znáte přesně jeho složení a můžete kdykoli ovlivnit jeho skladbu přesně si propočítat množství přijatých bílkovin. Výběr a množství potravin a tekutin se podřizuje doporučení lékaře, tedy dovolenému příjmu tekutin a hodnotám draslíku a fosforu v krvi. Nikdy nezapomínejte na léky, které jsou neodmyslitelnou součástí léčby. Jejich nepravidelné užívání zvyšuje riziko dalších zdravotních komplikací.

Recepty

Cuketové noky s dipem ze zakysané smetany

Suroviny na 1 porci
100 g cukety
½ ks vejce
10 g strouhanky
10 g polohrubé mouky
5 g česneku (1 stroužek)
25 g řepkového oleje
50 g zakysané smetany
sůl, pepř, bylinky nebo kopr
+ dochutit dle potřeby citrónovou šťávou

Postup:

Cuketu omyjeme, neloupeme a nastrouháme nahrubo, posolíme a přidáme ½ vejce, strouhanku, polohrubou mouku, prolisovaný česnek a vše smícháme. Lžící vykrájíme noky, které osmažíme o obou stranách dozlatova. Dip ze zakysané smetany připravíme smícháním zakysané smetany, bylinek, popř. citrónové šťávy.

Složení 1 porce:
424.5 kcal (1774,1 kJ); B: 9,2 g; T: 34,7 g; S: 21,5 g; Na: 108 mg; K: 304 mg; P: 166 mg

Okurkové smoothie s mátou

Suroviny na 1 porci
100 g salátové okurky
60 g řeckého bílého jogurtu
5 g třtinového cukru
sůl
lístky máty na ozdobu
100 g ledu drceného

Postup:
Okurku oloupeme, zbavíme semínek a nakrájíme na kostičky. Ostatní suroviny rozmixujeme do hladka. Servírujeme ozdobené mátou.

Složení 1 porce:
79.3 kcal (331.3 kJ); B: 4,2 g; T: 1,4 g; S: 13,1 g; Na: 39,1 mg; K: 262,5 mg; P: 108,2 mg

Rozmarýnová limonáda

Suroviny na 4 porce
120 g třtinového cukru
1500 ml vody
2 snítky rozmarýnu
100 ml citrónové šťávy
1 citrón
200 g kostek ledu

Postup:
Cukr rozmíchejte ve 240 ml vody, přidejte 1 snítku rozmarýnu a svařte do konzistence sirupu 8-10 minut. Nechte zcela zchladnout.
Vzniklý sirup vlijte do džbánu, přidejte citrónovou šťávu, plátky chemicky neošetřeného citrónu a zbylou vodu. Dle chuti podávejte s kostkami ledu.

Složení 1 porce:
191 kcal (799,8 kJ); B: 0 g; T: 0 g; S: 47,2 g; Na: 0 mg; K: 1 mg; P: 0 mg

Studená polévka z rukoly

Suroviny na 4 porce
400 g jogurt bílý
600 g zakysaná smetana
5 stroužků drceného česneku zbavených klíčků
100 g rukoly, pár lístků odložíme na ozdobu, zbylé lístky nasekáme
10 g extra panenského oleje
150 g ředkviček nakrájených na tenké plátky

Postup:
Jogurt a zakysanou smetanu promíchejte s rukolou a česnekem, osolte, opepřete a rozmixujte. Většinu ředkviček rozdělte do talířů, zalijte jogurtovou směsí, ozdobte odloženými lístky rukoly, plátky ředkviček a extra panenským olivovým olejem.

Složení 1 porce:
307,5 kcal (1280, 4 kJ); B: 10,1 g; T: 22,7 g; S:14,9 g; Na: 183,4 mg; K: 612 mg; P: 309,7 mg

Mgr. Miroslava Matějková
nutriční terapeutka

DIETA při chronickém onemocnění ledvin