Informační ledvina

Nalaďte se
Rady a tipy

Maďarsko a maďarská kuchyně

Maďarsko

Maďarsko je zemí lázní, Balatonu, Dunaje, hraběte Drákuly, papriky a vynikající kuchyně vůbec, vína a velmi pozoruhodného jazyka. Ve skutečnosti lze jen těžko shrnout to nejdůležitější do jedné úvodní věty. Návštěvníci této země nejčastěji míří do hlavního města Budapešti, k Balatonu nebo prostě jen odpočívat do jedněch z mnoha termálních lázní. Pokud jste v Maďarsku nikdy nebyli a chcete cestovat jednoduše, bezpečně a přitom vidět a zažít co nejvíce příjemného, pak je naším tipem právě prodloužený víkend v metropoli Maďarska. Město je příjemně živé, moderní, ale se zřetelnou atmosférou starých časů, která na člověka dýchne při cestě historickým metrem (např. stanice Vörösmarty tér), v tradičních termálních lázních nebo i jen v kavárně při vychutnávání kávy (náš tip: krásná stará cukrárna Café Gerbeaud). Do Budapešti se dá dostat samozřejmě letecky. Snadno, pohodlně a poměrně rychle také vlakem.

Top ten v Budapešti

1) Procházka podél Dunaje s vyhlídkou na Hradní vrch na jedné straně
a Parlament na druhé. Pro zdatné
– lze dojít až na Markétin ostrov
– skvělé místo pro relaxaci i sport.
2) Řetězový most přes Dunaj.
3) Hradní čtvrť s Královským palácem,
Rybářská bašta a Matyášův chrám.
4) Labyrint – strašidelné podzemí hradního vrchu,
historie spjatá s hrabětem Vladem III. Drákulou.
5) Lázně – např. Rudas, Széchenyiho nebo Gellért.6) Synagoga v Dohány utca.
7) Vörösmarty tér (metro, kavárna Gerbeaud).8) Andrássy utca – hlavní budapešťský bulvár.
9) Gellértova skalní kaple.10) Bazilika svatého Štěpána.

Maďarská kuchyně

Nejtypičtějším jídlem maďarské kuchyně, které si každý rychle vybaví, je bezesporu guláš. A právě maso tvoří hlavní součást maďarského jídelníčku. Dokonce se říká, že Maďaři mají nejvyšší konzumaci masa v celé Evropě. Pravý maďarský guláš byl původně potravou pastevců krav (slovo gulyás znamená ,,pastevec krav“) a připravoval se v kotlíku, kdy jídlo muselo být rychle hotové a vydatné. Překvapivé je, že zpočátku se do něj nepřidávala paprika a vařil se z hovězího masa a velkého množství cibule. Další klasikou maďarské kuchyně je hovězí tokáň (Tokány), pokrm z velmi pomalu dušeného hovězího masa. Chuť perkeltu (Pörkölt) je postavená na maďarské paprice a cibuli a připravuje se nejčastěji z vepřového masa (ale může být i ze zvěřiny nebo drůbeže). Dalším typickým paprikovým jídlem je telecí paprikáš (Borjúpaprikás), na talíři zalitý trochou zakysané smetany a podávaný například s tarhoňou (těstovinové nočky malé jako zrnka rýže) nebo haluškami (malé knedlíčky z bramborového těsta). Segedínský guláš (Székelygulyás) z vepřového masa s kysaným zelím se rozšířil takřka v celé Evropě.

Z polévek Maďaři nejhojněji jedí gulášovou, fazolovou nebo drůbeží vývar s nudlemi.

Při průzkumu centrální tržnice v Budapešti snadno pořídíte takové jídelní suvenýry jako čabajku, sladkou nebo pálivou červenou papriku (pozor, všímejte si označení na balení – csípös znamená pálivý), uherský salám či láhev pálinky (destilát ze zkvašeného ovoce). Vybírání si lze zpříjemnit ochutnáním vyhlášeného langoše přímo na místě. Podávají se potřené zakysanou smetanou, se sýrem a česnekem nebo s lečem.
Při procházce Budapeští narazíte na řadu malebných kaváren, kde můžeme ochutnat dezerty jako Dobošův dort, různé druhy závinů (např. s mákem) nebo kremeš (řez z listového těsta plněný vanilkovým krémem).

V severovýchodní části Maďarska leží známá vinařská oblast Tokaj. Vinná réva je zde pěstována již od druhého století našeho letopočtu a v současnosti jsou zde vyráběna vína charakteristicky medově žlutá až žlutohnědá se sladkou chutí medu, hrozinek a sušeného ovoce. Vzhledem k vysokému obsahu cukru se tato vína podávají spíše k dezertům. Na běžné pití se hodí vína s označením szamorodni (obsahují méně zbytkového cukru) nebo přívlastková či stolní tokajská vína. Nelze nezmínit také bylinný likér Unicum, vyrobený z čtyřiceti druhů bylin, dozrávající v dubových sudech. Receptura byla vymyšlena lékařem Josephem Zwackem v roce 1790 jako lék pro císaře Josefa II.

Z hlediska nízkobílkovinné diety se ale blíže seznámíme s jinými maďarskými dobrotami – s méně známou polévkou halászlé, raz dva hotovým maďarským lečem a lahodnými Gundelovými palačinkami (Házi Gundel Palacsinta). Polévka halászlé je maďarská papriková rybí polévka byla kdysi vydatným jídlem rybářů podél Dunaje. Vařili ji v kotlících většinou z několika různých druhů sladkovodních ryb (např. kapra, štiky, okouna) a zeleniny. Maďarské lečo je ideálním nízkobílkovinným jídlem. Příprava je velmi jednoduchá a rychlá a v sezóně je i výborným způsobem, jak využít množství dozrávající zeleniny.

Recepty

MUDr. Adéla Maříková

DIETA při chronickém onemocnění ledvin