Informační ledvina

Nalaďte se
Rady a tipy

Svatomartinské menu – alternativa pro CKD

Svatomartinské menu – alternativa pro CKD

Svatomartinské hody jsou prvním signálem, že podzim je v plném proudu. S chladnými dny narůstá chuť k vydatnému jídlu, které zahřeje, pohladí po duši a dodá sil do chladných dní. Oslava tohoto svátku vybízí pozvednout a připít si skleničkou kvalitního vína se svými přáteli a rodinou.

Jaká jsou charakteristická jídla pro tento svátek a jaké alternativy použít, tak aby nedošlo k nežádoucím komplikacím, a vy jste cítili co nejlépe:

  • Polévky klasický dodavatel kalorií, vitamínů, ale i tepla. V období podzimu se nabízí polévky zeleninové např. dýňová, mrkvová, bramborová. Na jejich přípravu je vhodné použít čerstvou zelenin nebo další možností je využít mraženou (vhodná je hlavně pro ty, kteří si hlídají hladinu draslíku v krvi). Zelenina polévku zahustí, a obsahuje i velmi malé množství bílkovin. Ochucení polévky je na bylinách a natích jako bazalka, kopr, petrželka, pažitka nebo je možné využití klasického koření jako je např. bobkový list, kmín, kurkuma, muškátový oříšek nebo i sladká paprika. Jestliže polévka se stane hlavním pokrmem, přidejte kousek masa, drůbeže, vejce nebo i sýr asi ve velikosti 50 g (např. kozí sýr do dyňové polévky).
    Zahustit polévku můžete i těstovinami, rýži. Při onemocnění ledvin využívejte výrobků s nízkým obsahem bílkovin jako např. bezlepkové těstoviny, rýžové nudle.
  • Pečená husa po staročesku, klasický pokrm pro tyto dny. I vy si jej můžete dopřát, jen vybírejte maso, drůbež tučnější a tím si zajistíte zdroj energie, ale i menší příjem bílkovin (např. kachna, husa, vepřový bůček, atd.) Nesmíte zapomínat, že velikost porce by měla být menší, než klasická 100g porce masa, protože si hlídáte spotřebu bílkovin za den.
    • Aby maso, drůbež byla chutná, využívejte koření typické pro tento pokrm – nové koření, kmín, majoránka, tymián, bobkový list, jalovec a další.Po opečení nebo restování masa, drůbeže nám vzniká výpek, ten se dá upravit na rychlou a chutnou omáčku, kterou zahustíte solamylem. Použijete na přelití masa, příkrmu. Nezapomínejte na cibuli, česnek, pórek, mrkev, celer, kořenovou zeleninu, šípky, houby, jablka, zelí – to vše je charakteristické pro podzim. Využívá se při zahušťování šťáv, výpeků. Kromě toho zvýrazní chuť a obsahuje minimum bílkovin, např. pečené kousky, masa, drůbeže doplněné o dušené červené nebo bílé zelí s jablky nebo dušenou zeleninu je další možnost jak zpestřit pokrm.
  • Přílohy: Nabízí se nám velká škála. Typické jsou bramborové knedlíky nebo brambory jak v podobě vařené, ale i pečené na sádle anebo bramborových špeclí. Knedlíky z bezlepkové mouky nebo nízkobílkovinné směsi splní oba účely a to nízký obsah bílkovin, hodně kalorii. Koukněte se na přehled příloh v tabulce. Je jen na vás, který zvolíte podle své chuti i podle množství bílkovin, které můžete sníst.
  • Sladká tečka: Bez vydatných svatomartinských sladkostí by nebyla hostina úplná. Typický je např. jablečný závin z taženého těsta, dušená jablka s vanilkovou omáčkou, hruškový koláč z nízkobílkovinné směsi nebo bramborové placky plněné povidly.

Recepty

Ještě malý tip na období plískanic

Jak nejlépe a nejdéle udržet imunitní systém:

  • Radovat se, usmívat se, protože psychické napětí organismus vyčerpává. Malá sklenička kvalitního vína vám rozproudí krev, zlepší chuť k jídlu, ale i náladu. Zeptejte proto svého lékaře, zda si jí můžete dopřát.
  • Omezte sůl, instantní potraviny a nahraďte je čerstvými bylinkami, natěmi ze zahrádky nebo z květináčů.
  • Jogurt s čerstvým ovocem to je velmi dobrá volba pro vaše zažívání a nejen to, dodáte energii, vitamíny a i malé množství bílkovin.
  • Nezapomínejte na příjem vhodných tekutin, které můžete kombinovat s domácí šťávou nebo limonádu.
  • Určitě nezapomínejte na procházky nebo zařaďte lehkou fyzickou aktivitu, která okysličí organismu, rozproudí krev a zvedne náladu. Není nic příjemnějšího, než se brouzdat ve zbarveném, spadaném listí a vychutnávat si sluneční paprsky.

Potraviny, které posílí, ale i zahřejí

Pokud pociťujete v tomto období chladno, pomohou vám vybrané potraviny, koření.

  • Zelenina – pórek, cibule, řeřicha
  • Maso, ryby – vařená masa vepřová, hovězí, drůbež, šunka, tuňák, makrela, šproty uzené. (Doporučené množství 50 g k obědu nebo k večeři)
  • Koření – kari, pepř, nové koření, bazalka, koriandr, kmín, muškát, estragon, saturejka, bobkový list, skořice, anýz, chilli
  • Přílohy – rýže, polenta, bezlepkové nebo nízkobílkovinné potraviny.
  • Mléko – kokosové, sójové, rýžové

DIETA při chronickém onemocnění ledvin