Informační ledvina

Nalaďte se
Rady a tipy

Zdravé svačiny při chronickém onemocnění ledvin

Svačiny, malé posílení s velkou váhou pro vaše zdraví. Vyvážená svačina je pro vás, kteří máte chronické onemocnění ledvin, velmi důležitá.

Svačina je důležitá:

Protože při chronickém onemocnění ledvin, kdy se snižuje očišťovací schopnost ledvin, potřebujete mít vyváženou stravu co do povoleného množství bílkovin, energie, vitamínů a minerálů.

Protože ve vašem organismu dochází k určitým změnám, které při nedostatečné výživě mohou vést k dalším zdravotním komplikacím a váš stav se může dále zhoršovat.

Bílkoviny

Co si dát dobrého?

Pečivo volte bezlepkové, nízkobílkovinné. Toto pečivo má snížený obsah bílkovin a minerálů. Je velmi dietní. Je tedy nutné znát svou optimální potřebu příjmu bílkovin a energie, abyste věděli, jak kombinovat s dalšími potravinami, které doplní chybějící živiny. Pečivo lze obměňovat např. i kukuřičné lupínky nebo vařenou rýži, palačinky, wafle atd.

Tuk – máslo nebo margarín. Máslo obsahuje cholesterol a margarín nenasycené tuky. Pro ty, co mají vysokou hladinu cholesterolu, je margarín vhodnější. Tuk by měl být součástí každé svačiny.

Zakysaný mléčný výrobek je vhodný pro obsah živých kultur, který má pozitivní vliv na mikrobiální flóru ve střevech. Jogurt či zakysaný nápoj jsou velmi dobrou volbou např. s čerstvým ovocem.

Sýry jsou vhodnější čerstvé, poloměkké a tvrdé od 30 do 45 % t.v.s. Tvarohové nebo jogurtové krémy jsou velmi dobrou volbou.

Uzeniny zařazujte jen výjimečně. Při výběru koukejte na obsah bílkovin, fosfátových solí a přidavných látek. Ideální jsou masné výrobky připravené doma, které jsou v souladu s dietou, např. sekaná, paštika, pomazánky.

Vejce , další potravina s vysokou kvalitou. Používejte vařené do pomazánek, sázené atd. Zelenina, ovoce – další skvělá složka svačiny. Ceníme si je pro obsah vlákniny, vitamínů, minerálů a energie. Výběr a spotřeba se odvíjí od vašich laboratorních hodnot hladiny draslíku v krvi. Ideálním ovocem je např. jablko, citrusové plody a ze zeleniny je to např. cherry rajče, sal. okurka nebo hl. salát.

Nezapomínejte na pitný režim. Obyčejná voda bez bublinek, šípkový nebo zelený čaj, domácí limonády, ovocné šťávy, džusy ředěné vodou, Nevhodné jsou naopak povzbuzující nápoje a průmyslově vyráběné limonády.

Tipy pro přípravu svačin

– Nepodceňujte přípravu, hlavně pokud trávíte více času mimo domov (např. z důvodu zdravotní prohlídky).
– Uchovávejte ji v pěkných obalech, krabičkách.
– Svačina by měla tvořit 20 % energie z celkového denního příjmu.
– Můžete si přichystat svačinu teplou, studenou, sladkou i slanou.
– Pokud nemáte dost sily a energie pro přípravu, doporučujeme sipping pro nefrologické pacienty.

Recepty

DIETA při chronickém onemocnění ledvin